بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ

مینای دندان به صورت یک لایه روی عاج را پوشانده است. هرچه ضخامت مینا بیشتر باشد، دندان از شفافیت بیشتری برخوردار خواهد شد. با این وجود با گذشت زمان براثر سایش مینا یا نفوذ رنگدانه‌ها در سطح مینا از شفافیت آن کاسته شده و نیز رنگ آن رو به زردی خواهد رفت. بلیچینگ یکی از راهکارهای سفید کردن دندان‌هاست که در مواقعی می‌تواند جایگزین لمینت و کامپوزیت ونیر شود.

انواع بلیچینگ

به دو صورت بلیچینگ در مطب (Office Bleaching) و بلیچینگ در خانه (Home Bleaching) انجام می‌شود. در هر دو روش، مادۀ اصلی سفیدکننده “پراکسیدهیدروژن” است که بین هرم‌های مینایی نفوذ کرده و باعث از بین رفتن رنگدانه‌ها می‌شود.

Office Bleaching

بلیچینگ در مطب نیاز به یکبار مراجعه دارد. از آنجا که لثه نسبت ماده مورد استفاده بسیار حساس است، ابتدا پزشک محافظ لثه را با دقت در مرز بین دندان و لثه قرار می‌دهد سپس ماده مخصوص سفیدکننده را با غلظت بالا روی سطح دندان‌ها قرار می‌دهد. برای آنکه بتوان به نتیجه مطلوب رسید باید بین 30 الی 60 دقیقه به آن فرصت داده شود تا در سطح مینای دندان نفوذ کرده و رنگدانه های موجود را از بین ببرد.
نکته‌ای که ممکن است در برخی از دندانپزشکی ها با آن برخورد کنید این است که جهت عملکرد بهترِ بعضی از مواد سفیدکننده از نور یا گرما کمک گرفته می‌شود. در کلینیک دندانپزشکی بهار برای جلب رضایت هرچه بیشتر مراجعه‌کنندگان و نیز اثربخشی بیشتر، از دستگاه مخصوص بلیچینگ استفاده می‌شود. امروزه بلیچینگی که با استفاده از این دستگاه انجام می‌گیرد به طور عام تحت عنوان بلیچینگ با لیزر نامیده می‌شود.

Home Bleaching

برای بلیچینگ در خانه باید دوبار به دندانپزشک مراجعه کرد. در جلسه اول از دندان‌های فرد یک قالب تهیه می‌شود و برای لابراتوار ارسال می‌گردد. لابراتوار از قالب مورد نظر یک تری شفاف (Tray) می‌سازد. در جلسه دوم، تری ساخته شده به همراه مواد سفید کننده به فرد تحویل داده می‌شوند. پس از آن تنها کاری که باید انجام شود این است که فرد مواد سفیدکننده را بین فضای تعبیه شده در تری بریزد (یا روی هر دندان مقداری از مواد قرار دهد) سپس تری را روی دندان‌ها فیکس کند. این کار را می‌توان با باقیمانده مواد مجددا تکرار کرد که موجب می‌شود نسبت به بلیچینگ در مطب نتیجه بهتری داشته باشد. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در این روش هم مواد بیشتری استفاده می‌شود هم هزینه لابراتوار به کل هزینه بلیچینگ افزوده می‌شود. بنابراین از نظر قیمت با نوع Office متفاوت خواهد بود.

Home bleaching
Home bleaching

برای آشنایی بیشتر با “بلیچینگ در خانه” اینجا کلیک کنید.


سوالات پر تکرار:

کلینیک دندانپزشکی بهار


اکنون با ما تماس بگیرید


شماره تماس

ozMشماره تماس

021-26414891فعالیت ما را در شبکه‌های مجازی دنبال کنیدطراحی و بهینه سازی ایندرا مهر  | کلینیک دندانپزشکی بهار