.

عصب‌کشی دندان

تصور کنید در یک روز سرد زمستان هوس یک فنجان چای یا قهوه داغ می‌کنید. پس از آماده شدن نوشیدنی، با سر کشیدن اولین جرعه، دندانتان تا مغز استخوان تیر می‌کشد! از این درد به چه نتیجه‌ای می‌رسید؟ بله! پوسیدگی دندان تا عصب پیش رفته است. همین اتفاق می‌تواند با نوشیدن یک لیوان آب یخ نیز رخ دهد.

درمان ریشه (عصب‌کشی) چیست؟

درمان ریشه به معنای خارج کردن عصب دندان و پاکسازی کانال است که برای جلوگیری از ورود میکروب‌ها به عصب دندان، باید آن را پر کرد. زمانی نیاز است دندان مورد درمان ریشه قرار گیرد که: (1) پوسیدگی پس از تخریب مینا و عاج به بافت عروقی و عصب یا همان پالپ رسیده باشد، (2) پر کردگی‌های عمیق، (3) شکستگی و ترک دندان، (4) بیماری‌های پیشرفته لثه موجب آسیب دیدن پالپ شوند.

  • پالپ بافتی نرم در بخش مرکزی دندان است که در برگیرنده عصب و عروق خونی است.

در صورتی که یک یا چند مورد از حالات گفته شده رخ دهد ولی درمان ریشه به هر دلیلی صورت نگیرد، این امکان وجود دارد که دندان دچار عفونت شده و در نهایت چاره‌ای جز کشیدن دندان باقی نماند. این در حالی است که علم دندانپزشکی تمام تلاش خود را به کار می‌برد تا بتوان دندان‌ها را برای مدت طولانی‌تری نگه داشت. چراکه روش‌های جایگزینیِ دندان از دست رفته در وهله اول عوارض خاص خود را دارند و در وهله دوم نسبت به درمان، هزینه‌های بیشتری دارند.


سوالات پرتکرار:

کلینیک دندانپزشکی بهار

اکنون با ما تماس بگیرید


شماره تماس

ozMشماره تماس

021-26414891فعالیت ما را در شبکه‌های مجازی دنبال کنیدطراحی و بهینه سازی ایندرا مهر  | کلینیک دندانپزشکی بهار