انواع لمینت‌های دندانی

به طور کلی، لمینت‌ها از نظر جنس دو نوع هستند: لمینت‌های پرسلن و لمینت‌های کامپوزیتی. لمینت‌های پرسلن با اسامی دیگری همچون لمینت سرامیکی و لمینت چینی نیز نامیده می‌شوند که امروزه انواع مختلفی از آن توسط لابراتوارها ساخته می‌شود.

 

لمینت پرسلن

این نوع لمینت معمولا با اسامی دیگری مثل لمینت چینی و لمینت سرامیکی نیز معرفی می‌شود. جنس اغلب لمینت‌ها از همین نوع است. از جمله مزایای لمینت پرسلن این است که نسبت به تغییر رنگ مقاوم است و از استحکام خوبی برخوردار است.

لمینت پرسلن
لمینت پرسلن

لمینت زیرکونیا

لمینت‌های زیرکونیا با استفاده از خمیری از جنس چینی ساخته می‌شوند که باعث می‌شود استحکام فوق‌العاده‌ای در برابر فشار و ضربه داشته باشند. در مقابل، ضعف آن این است که به نسبت از شفافیت کمتری بهره برده است.

 

لمینت کامپوزیتی

همانطور که از نام آن پیداست برخلاف سایر لمینت‌های دندانی از جنس سرامیک نیستند. به صورت پیش‌ساخته و آماده‌اند فقط کافی است با توجه به اندازه دندان فرد و طول و عرضی که برای لمینت خود مدنظر دارد تراش خورده سپس روی سطح دندان چسبانده شوند. از آنجا که این لمینت به صورت منحصر به فرد نیست (یعنی برای هر شخص به صورت اختصاصی ساخته نمی‌شود) از کیفیت کمتر و به دنبال آن هزینه کمتری برخوردار است. از معایب لمینت‌های کامپوزیتی تغییر رنگ آن‌ها به مرور زمان است.

لمینت کامپوزیتی
لمینت کامپوزیتی

لمینت لومینیرز

یکی از جدیدترین لمینت‌های سرامیکی، لمینت لومینیرز است. با توجه به مقاومت بسیار بالای این لمینت، می‌تواند در ضخامت‌های خیلی نازک ساخته شود؛ در نتیجه کار نهایی بسیار حالت طبیعی‌تری خواهد داشت. یکی دیگر از مزیت‌های برجسته لمینت لومینیرز این است که می‌تواند بدون هیچگونه تراشی روی دندان چسبانده شود. بنابراین دندان خود فرد بدون آسیب باقی خواهد ماند. در عوض قیمت آن نسبت به لمینت‌های قبلی بیشتر است. به دلیل نازک بودن این لمینت، گاهی به آن لمینت لنزی نیز گفته می‌‍‌شود.

 

لمینت برلیانس

در حال حاضر، لمینت برلیانس جدیدترین نسل لمینت‌های سرامیکی است. با توجه به افزایش مقاومت آن، در ضخامتی کمتر از ضخامت لمینت لومینیرز ساخته می‌شود؛ در نتیجه شفافیت و زیبایی بیشتری خواهد داشت و برجستگی بسیار کمتری روی سطح دندان ایجاد می‌کند. لمینت برلیانس طبیعی‌‌ترین لمینت دندان است. تنها عیب این سیستم، قیمت بالای آن است که با در نظر گرفتن مزایای فوق‌العاده آن، کاملا منطقی است.

 

سوالات پرتکرار:

 

 

 

کلینیک دندانپزشکی بهار

کلینیک دندانپزشکی بهار

اکنون با ما تماس بگیرید


شماره تماس

ozMشماره تماس

021-26414891فعالیت ما را در شبکه‌های مجازی دنبال کنیدطراحی و بهینه سازی ایندرا مهر  | کلینیک دندانپزشکی بهار