دندان عقل

دندان عقل سومین دندان آسیای بزرگ است که معمولا در سنین 17 تا 21 سالگی می‌روید. از آنجا که فرد در این سنین وارد دوره بزرگسالی می‌شود این دندان نیز با نام دندان عقل نامگذاری شده است. اما چرا امروزه تعداد افرادی که با معضل دندان عقل نهفته مواجه می‌شوند به سرعت در حال افزایش است؟ مهمترین دلیل آن کوچک شدن فک انسان‌ها به مرور زمان است. طبق یافته‌های محققان، استخوان‌بندی جمجمه و فک انسان‌های اولیه بسیار بزرگ بوده است. بنابراین دندان عقل می‌توانسته به خوبی در جای درست رشد کند. اما به مرور، ژنتیک بشر تغییر کرده است. یکی از نتایج آن هم عدم فضای کافی برای رویش یک الی چهار دندان عقل در دهان بوده است.

جراحی دندان عقل نهفته و نیمه نهفته

اگر دندان عقل فضای کافی برای رشد نداشته باشد ممکن است دو حالت رخ دهد:

  1. در حالت اول دندان به صورت کامل و البته کج در زیر لثه باقی می‌ماند. در چنین حالتی احتمال بروز عفونت زیر لثه، تحت فشار قرار دادن دندان‌های کناری و نامرتب شدن آنها و در مواردی حتی می‌تواند موجب بروز پوسیدگی‌های عمیق در دندان آسیای هفت شود.
  2. در حالت دوم دندان به صورت نصفه و نیمه رویش می‌کند. یعنی نیمی از آن زیر لثه و نیم دیگر بیرون از لثه دارد. در این حالت معمولا فرد هنگام جویدن دچار درد و حتی خونریزی در ناحیه لثه می‌شود.

در هر یک از دو حالت فوق نمی‌توان دندان را به صورت عادی کشید. بنابراین باید لثه شکافته شده، سپس دندان خارج شود.


سوالات پر تکرار:

کلینیک دندانپزشکی بهار

اکنون با ما تماس بگیرید


شماره تماس

ozMشماره تماس

021-26414891فعالیت ما را در شبکه‌های مجازی دنبال کنیدطراحی و بهینه سازی ایندرا مهر  | کلینیک دندانپزشکی بهار